Виховна робота

10 маловідомих фактів про Другу світову війну, про які понад 70 років не розповідали у школах


Пропонуємо вашій увазі маловідомі факти про Другу світову війну, про які у школах не розповідали понад 70 років.
1. Нацистська Німеччина і комуністичний СРСР 1 вересня 1939 року розпочали Другу світову війну з нападу Польщі й поділу її території та інших країн. За рік до цього волиняни збирали кошти для польської армії. В архівах збереглася фотографія як у Луцьку святково передавали військове спорядження, куплене на зібрані гроші.
До червня 1939 року був оголошений новий збір коштів на будівництво військового корабля «Волинь» для польського флоту. Часті військові паради, підготовка до можливої війни відволікали волинське населення від страждань та дискримінації за національною ознакою. Про це нагадували члени Організації українських націоналістів, які виступали за створення Української держави на своїй землі, тому що їх особливо переслідували.
У ніч з 1 на 2 вересня 1939 року польські каральні органи за підозрою у співпраці з ОУН арештували близько 10 тисяч українців. Паралельно було оголошено мобілізацію і до Війська Польського було залучено 120 тисяч українців. 10-11 вересня над Луцьком з’явилися перші німецькі бомбардувальники. Таким чином, лучани й волиняни першими розпочали боротьбу з нацистами у мільйонній польській армії.
2. 11 вересня у Червоній Армії СРСР були утворені Український та Білоруський фронти для «визвольного походу» у Польщу. А вранці 17 вересня 1939 року радянські війська, за узгодженням з нацистською Німеччиною, перейшли польський кордон. Саме тому війська Рейху так і не зайняли Волинь, хоча встигали це зробити.
О 7:00 того ж дня керівник генштабу Вермахту Франц Гальдер видав наказ німецьким військам зупинитися на лінії Львів – Володимир-Волинський – Брест – Білосток. Для волинян розпочався так званий «золотий вересень» 1939-го, який радянська влада підносила як свято визволення і писала, що місцеве населення радо це вітало. Насправді ж у перші дні «золотого вересня» розпочалися арешти всіх, хто належав до ОУН або просто критично ставився до нової влади. За міжнародним правом, цей «визвольний похід Червоної армії» був типовою анексією, а його результат – окупацією чужих земель.
Із 1939 до 22 червня 1941 року, українці зазнали масових репресій та тортур радянської влади, а з 23 червня 1941 року і до кінця перших двох тижнів липня 1941 року під час відступу радянських військ у тюрмах спочатку Західної України, а надалі на всій її території енкаведисти розстріляли понад 30 тисяч людей, які не встигли вивезти у концтабори.
3. Чисельність українців у арміях союзників складала: 6 мільйонів у Червоній армії, 120 тисяч у Війську Польському, 100 тисяч в Українській Повстанській армії, 80 тисяч в армії Сполучених Штатів Америки, 45 тисяч у військах Британської імперії, 6 тисяч у військах Франції.

4. Україна на третьому місці за кількістю втрат у цій війні – 8-10 мільйонів. На другому місці – Росія (14 мільйонів, хоч слід пам’ятати, що ця країна є багатонаціональною і людей власне російської національності у ній – меншість, так було і є нині). На першому місці – Китай (15 мільйонів).

5. Донедавна всі підручники з історії писали, що нацистський план «Ост» передбачав знищити не лише всіх євреїв, а й слов’ян: українців, поляків та росіян і звільнення життєвого простору для німців. Насправді плани щодо долі слов’ян на загарбаних нацистами територіях не передбачали повного їх винищення, а політика Третього Рейху щодо українців взагалі не була сталою і змінювалася залежно від ситуації на фронті.
Тривалий час оригінал плану «Ост» вважався втраченим, він складався з кількох документів, розроблених у різний час від лютого 1940-го до вересня 1942 року. Певний час план «Ост» був відомий за меморандумом експерта Міністерства окупованих східних територій Ергарда Ветцеля. Згідно з цим документом, йшлося не про знищення, а про виселення 65% західних українців, а решту хотіли поступово онімечувати.
Кілка десятиліть тому один із оригінальних документів плану «Ост» знайшов у німецькому архіві й оприлюднив Університет Гумбольдта. У ньому йдеться, що колонізація окупованих територій передбачала широке коло економічних та інфраструктурних перетворень – будівництво нових шосе, залізниць і навіть нових міст; також були визначені джерела фінансування цих проектів. План було розбито на п’ятирічкм протягом 30 років після завершення війни.
План «Ост» розроблявся для післявоєнних часів, але так ніколи й не був затверджений остаточно, а в 1943 році його припинили розробляти.
6. «Друга світова» і «Велика Вітчизняна» - не тотожні поняття ані хронологічно, ані географічно. Радянський Союз міф – Велика вітчизняна війна, яка окреслювалася періодом 22 червня 1941 – 9 травня 1945 років. Таким чином, СРСР звертав увагу суспільства лише на період оборони від нацизму лише території Радянського союзу. Але водночас приховувалося, що Сталін і Гітлер спільно розпочали Другу світову війну з нападу на Польщу, а також були агресорами щодо України та країн Балтії.
Після договору у Рапалло у 1922 році аж до травня 1941 року Радянський Союз надавав величезну допомогу Німеччині. І гітлерівці перші свої військові навчання проходили в Росії. Участь України у Другій світовій війні не обмежувалася протистоянням СРСР та Німеччини у 1941-1945 роках. Ми були бездержавним народом, а тому наші співвітчизники проти нацистів воювали у складі 7 армій - в Червоній армії, Українській повстанській армії, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.
7. Гітлер назвав битву за Київ найбільшою битвою в історії світу. Оборона Києва у 1941 році тривала 72 дні – довше, ніж опір цілої Польщі у вересні 1939 року. Наприкінці вересня радянські війська були розгромлені, 665 тисяч червоноармійців, за німецькими даними, потрапили у полон. Перед відступом із Києва радянські підрозділи НКВД розстріляли політичних в’язнів, а 24 вересня 1941 року за допомогою радіокерованих мін підірвали сотні споруд у центрі міста. Вибухами було зруйновано 324 старовинні будинки Хрещатика, тисячі киян загинули, 50 тисяч лишилися без даху над головою. Нацисти використали зруйнування центру Києва як привід для звинувачення у його руйнуванні євреїв і незабаром почали їх масово знищувати у Бабиному Яру.

8. 1-2 березня 1943 року у відповідь на дії радянських партизан німецькі та угорські підрозділи розстріляли декілька тисяч мирних мешканців та спалили майже всі будинки в селі Корюківка на Чернігівщині. 9 березня 1943 року нацисти зібрали всіх мешканців села і живцем їх спалили. Упродовж 3-х днів вони вбили 6700 людей, спалили 1290 будинків. Таким чином, було повністю знищене найбільше поселення в Європі в рамках каральної операції під час Другої світової війни.
9. Під час наступу радянських військ у 1944 році їх командування розпочало тотальну мобілізацію цивільного чоловічого населення на території України. Новоутворені польові військкомати забирали на війну навіть 16-17-річних юнаків. Українців без належної підготовки використовували як «гарматне м’ясо». Адже комуністичний режим усіх, хто жив під нацистською окупацією, розцінював як зрадників. Часто у бій вони йшли без зброї і у цивільному одязі, за що отримали назву «чорносвитники», «чорна піхота».
10. Із вигнанням нацистів з України 28 жовтня 1944 року наша країна не отримала волі, а відбулася зміна німецького окупанта на радянського. Результатом відновлення радянської влади на українських землях стали масові репресії та депортації сотень тисяч українців, поляків та кримськотатарського народу, смерть від масового голоду у 1946-1947 роках.
Після вигнання нацистів з України на її території вся військова потуга була спрямована проти національно-визвольної боротьби ОУН і УПА. Багато. Багато повстанців, опинившись у скрутному становищі, правдами-неправдами, щоб вижити, мобілізувалися у радянські війська й разом наближали перемогу. Згодом у 1945 році каральні органи НКВД багатьох з них за націоналістичне минуле кидали у концтабори.
У Любомлі живе господарчий сотні УПА Анатолій Дроздович, який зустрів перемогу сапером Червоної армії за 30 км від Берліну. У 1945-му його також ув’язнили в радянські концтабори за участь в УПА. У Луцьку сьогодні о 6 ранку 9 травня 2017 року помер такий «подвійний ветеран» Дмитро Мулярчук – член ОУН і згодом червоноармієць, а потім і в’язень ГУЛАГу.
Таких «подвійних ветеранів» було дуже багато, але радянська влада про них не згадувала навіть у рамках головного пропагандистського радянського свята «Ніхто не забутий, ніщо не забуто». І сьогодні на телеканалі «Інтер» звучить «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» - цей заклик-клятва, що стосується увічнення пам’яті громадян СРСР, які загинули у роки «Великої вітчизняної війни». А серед забутих у радянський період були військовополонені, інваліди війни, жертви Голокосту, остарбайтери, учасники так званих «прикордонних конфліктів».

  • Великдень: історія виникнення свята


    Великдень  особливе свято для всіх християн, оповите безліччю традицій і повір’їв. А чи знаєте ви, що в собі таїть історія виникнення Великодня? Як взагалі з’явилося це свято? Дізнайтеся більше про історію Великодня в нашому матеріалі.
    история пасхи
    Вперше – ще за 1500 років до Різдва Христового – Великдень, або Пасху, відсвяткували іудеї, коли Мойсей вивів ізраїльтян з Єгипту. Саме слово «пасха» означає «звільнення» від рабства. Щодо Великодня у  сучасному християнському значенні, то його впровадили незабаром після Воскресіння Ісуса апостоли, тому в Новому Завіті це свято символізує перемогу над смертю.
    Цікаво, що лише у V столітті церковники розробили чіткі правила і строки
    святкування Великодня. Було вирішено, що християнська Пасха (на відміну від юдейської) – це свято Воскресіння Христового, яке слід відзначати у першу неділю після повного місяця, що йде за березневим рівноденням. Саме тому дата свята змінюється з року в рік – у 2020 році православний Великдень відзначають 19 квітня


    Сьогодні історію святкування Великодня можна розділити на 3 русла: Великдень православний, Великдень католицький та Великдень юдейський. У кожного з них свої звичаї і традиції. Просто у різних народів Великдень — особисте свято.
    Святкування Великодня триває протягом 40 днів, адже саме стільки часу Христос провів на землі зі своїми учнями після воскресіння. Весь тиждень після Великодня прийнято ходити в гості до близьких, христосатися та дарувати чудові подарунки.
    Нехай цей день буде світлим для вас і вашої родини!



    Виховна година в гр.183 та 190


    Тема: Архітектура Великої Британії




    Мета: 1) формувати комплекс ключових міжпредметних компетентностей у процесі опрацювання теми стосовно архітектури і скульптури Великої Британії; визначити основні пам’ятники цього культурного регіону, розглянути історію їх створення і значення для культурного життя американців  
    2) розвивати вміння порівнювати пам’ятки культури різних стилів, креативне мислення й артистичні здібності; розширювати загальний кругозір;
    3) виховувати ціннісно-світоглядні орієнтації, потреби у творчому самовираженні та естетичному самовдосконаленні
    ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер,  медіапроектор, мультимедійна презентація (https://drive.google.com/open?id=1nEY2cXS9oOKSJcPwoH3zSuyJNdHeKE0D )
                                           
                          Хід заняття:

    1.Організаційний
    етап. Актуалізація опорних знань.
    Мистецтво Великої Британії. Основні стилі архітектури.
    2. Мотиваційний етап.
    Велика Британія – країна з давньою історією, що знайшла втілення у численних пам’ятках матеріальної та духовної культури. Країнознавчі дослідження її історико-культурної спадщини з метою використання її в міжнародному туризмі залишаються й до сьогодні важливими та актуальними з огляду на широкий пласт культурного надбання, великі й видатні сторінки історії, якими багата ця країна. Застосовуючи метод історичної періодизації, нами було поставлено за мету виявити особливості пам’яток різних історичних епох, як провідного ресурсу для розвитку туризму Великої Британії.
    3. Етап засвоєння нових знань.

    Доісторична
    архітектура

    Ш:Найбільш ранніми відомими прикладами архітектури в Англії є мегалітичні гробниці неоліту, наприклад, Вейландська кузня і Вест Кеннет Лонг Барроу.Такі кромлехи поширені на більшій частині Атлантичної Європи: сучасній Іспанії; Бретані; Великій Британії та Ірландії. Радіовуглецеве датування показало, як зазначає історик Джон Девіс, що вони є «першою суттєвою, постійною спорудою людини, і що найбільш ранні з них майже на 1500 років старше перших єгипетських пірамід.»
     

    Віка: Неолітичні генджі в Ейвбері і Стоунхенджі є двома найбільшими і найвідомішими мегалітичними пам'ятками в світі. Споруда вважається річним календарем, але причина такого масивного розміру невідома з достатньою точністю, припущення включають сільське господарство, культове використання та інтерпретацію космосу.

    Кіріл:Архітектура англоcаксонського періоду збереглася тільки у формі церков, єдиних споруд крім укріплень, які в той час зазвичай будували з каменю. Найбільш ранні зразки датуються 7 століттям, зокрема у Брадвел-он-Сі і Ескомбі, але більшість вцілілих об'єктів — з 10-го і 11-го століть. В результаті систематичного знищення і заміни англійських соборів і монастирів норманами, ніяких великих англосаксонських церков не збереглося; найбільший збережений приклад знаходиться в Бріксворті.

    Віка: Основним матеріалом був тесаний камінь, який іноді супроводжувався деталі з повторно використаної римської цегли. Англосаксонські церкви, як правило, високі і вузькі і складаються з нави і більш вузького вівтаря; вони часто супроводжуються західною вежею. Деякі мають портик (відкрите приміщення) на захід чи на північ і південь, створюючи хрестоподібний план.

    Кіріл:В 11 столітті нормани мали одну з провідних у Європі романську архітектуру; цей стиль вже почав впливати на англійське церковне будівництво до 1066 року, але стала переважним в Англії з величезною хвилею будівництва, яке послідувало після Нормандського завоювання. Нормани знищили більшу частину англійських церков і побудували романські замінники; цей процес охопив всі англійські кафедральні собори. Але більшість з них були пізніше частково або повністю перебудовані в готичному стилі, хоча багато хто все ще зберігає істотні романські частини.

    Ш:Даремський собор практично єдиний залишився переважно романською спорудою (поряд з соборами святого Албана та Саутвела, які належали до абатств в середньовічний період). Навіть Даремський собор має значні перехідні риси між романікою та готикою. Для романських церков були характерні округлі арки, аркади, які спирались на масивні циліндричні стовпи, хрещаті склепіння і барельєфне скульптурне оздоблення. До виключно норманських особливостей належали патерни декоративних шевронів.

    Віка: Тюдорский період є перехідною фазою, в якій органічна наступність і технічні інновації середньовічної епохи поступалися століттям, в архітектурі яких переважають послідовні спроби відродити історичні стилі.
    Стиль Перпендикулярної готики досяг своєї кульмінації в період правління Генріха VII і перші роки правління Генріха VIII, з будівництвом каплиці Королівського коледжу в Кембриджі і каплиці Генріха VII у Вестмінстерському абатстві.

    Кіріл:Втім, Реформація фактично зупинила будівництво церков в Англії і ця зупинка тривала в більшості регіонів країни до 19 століття.
    На час ступу Генріха VII на престол замкове будівництво в Англії підійшло до кінця і  за правління Тюдорів поширились показно неукріплені заміські будинки і палаци, побудовані з каменю або цегли, яка вперше стала поширеним будівельним матеріалом в Англії саме в цей період.

    Віка: Архітектура Стюартів
    У 17 столітті подальше просування класичних форм подолало еклектику англійської архітектури епохи Відродження, який поступився місцем більш єдиному стилю, похідному від континентальних зразків, переважно з Італії. Це тягло за собою відступ від структурної вишуканості форм готичної архітектури до форм, похідних від більш примітивних методів будівництва класичної античності. Цей стиль характеризується квадратними або круглими верхівками вікон і дверей, пласкими стелями, колонадами, пілястрами, фронтонами і куполами. Класична архітектура в Англії, як правило, була відносно простою у порівнянні із сучасною їй архітектурою бароко континенту, оскільки на неї впливав насамперед палладіанський стиль Італії. Його вперше привіз до Англії Ініго Джонс, а його типовим прикладом є Квінз-гаус в Гринвічі.

    Кіріл:Велика лондонська пожежа 1666 року спричинила реконструкцію більшості Лондона, що зробило його єдиною частиною країни, яка побачила значну кількість церковного будівництва між Реформацією і 19 століттям. Сер Крістофер Рен був найнятий, щоб замінити багато зруйнованих церков, але його майстер-план відновлення Лондона в цілому було відкинуто. Церкви Рена ілюструють характерний англійський підхід до церковного будівництва в класичній манері, який в значній мірі відкидав куполи, характерні для континентального бароко, і використовував широкий спектр дзвіниць різних форм.

    Віка: Вікторіанська архітектура
    У 19-му столітті відбулося дроблення англійської архітектури: класичні форми продовжували широко застосуватись, але їм кидала виклик серія виразно англійського відродження інших стилів, яка спиралась головним чином на готику, Відродження і народні традиції, але включала також інші елементи. Цей постійний історизм протиставлявся відновленню технічних інновацій, які в основному були в стані невизначеності починаючи з епохи Відродження, але тепер підживлювались новими матеріалами і методами, отриманими від промислової революції, зокрема, використання чавунних і сталевих каркасів, та попитом на нові типи будівель.

    Ш:Швидке зростання і урбанізація населення тягла за собою величезну кількість нового житлового та комерційного будівництва, в той час як ті ж процеси в поєднанні з релігійним відродженням сприяли відновленню широкого церковного будівництва. Механізоване виробництво, залізниці та комунальне господарство потребували нових форм, а нові промислові міста вкладали значні кошти в розкішні цивільні будівлі, а величезне розширення і диверсифікація освітньої та культурно-дозвіллєвої діяльності також ставили нові завдання перед архітектурою.

    Кіріл:Неоготика — стиль, який зародився в Англії і чий вплив, за винятком церковного будівництва, був значною мірою обмежений англомовним світом. В невеликих масштабах стиль розпочався у 18 столітті під стимулом романтизму, тенденції, ініційованої будинком Гораса Волпола «Строберрі-Хілл» (букв."Полуничний пагорб"). Однак, широке поширення неоготичного будівництва почалося тільки в 19 столітті; на чолі було відновлення церковного будівництва, але стиль поширився і на світське будівництво.

    Віка: Стиль перпендикулярної готики будівлі парламенту відображає переважання пізніх форм англійської готики на початку вікторіанської епохи, але вона пізніше поступилася простим ранній англійській або французькій неоготиці, і насамперед стилю, який походив від архітектури середньовічної Італії і країн Бенілюксу. Ця висока вікторіанська готика була обумовлена, головним чином, працями Джона Раскіна, на основі його спостережень будівель Венеції, а її архетипним практиком став церковний архітектор Вільям Баттерфілд. Вона характеризується важкими об'ємно-просторовими рішеннями, обмеженим використанням різьбленого орнаменту або скульптурного декору і акцентом на багатоколірний орнамент, створений завдяки використанню різних кольорів цегли і каменю.

    Кіріл:Не в мистецтві 19 ст.,  а в якості продукції капіталістичних виробництв, в місці торгово-економічного потенціалу посіла перше місце у світі Британська імперія. Упевненість у власній могутності і надала сміливості ділкам Британії організувати у Лондоні Першу всесвітню виставку.

    Для показу експонатів різних країн і був створений особливий палац-павільйон. Виставковий зал площею більш ніж 90.000 кв.м. міг прийняти 14.000 відвідувачів. Назву споруді «Кришталевий палац» дали журналісти з «Панча», котрі спочатку лаяли проект, а потім підтримали його ж.

    Віка: Автором споруди був не архітектор, а інженер по оранжереям Джозеф Пакстон. Це дозволило швидко накрити скляним дахом значну земельну ділянку і укластися у сувору вимогу не знищити жодного дерева Гайд Парку, де створили «палац». План споруди і його архітектура були примітивні. Але дивували новим використанням матеріалів — залізні несучі конструкції і скло як наповнення стін і дахів. Дивував і новий принцип поваги до навколишнього природного середовища, коли архітектура співіснує з природою, а не агресивно втручається в неї, не руйнує її.

    Кіріл:Доля «Кришталевого палацу» після закінчення виставки драматична (демонтаж, перенесення, використання не за призначенням, пожежа, руйнація). Але «палац» заклав настанови новітньої індустріальної архітектури, котрі розвинуть в 20 ст. Найкращі зразки цієї архітектури в 20 ст. прислухатимуться до природи, мирно співіснуватимуть з нею, хоча їх буде значно менше, ніж треба.


    4. Висновково-підсумковий етап.

     5.Етап закріплення засвоєних знань.



    Немає коментарів:

    Дописати коментар